Dogru_ambalaj_tasarimi

Doğru ambalaj tasarımı

Ambalaj tasarımı ürünü sattıran en temel unsurlardan biridir. Piyasa baktığımızda birçok marka görüyoruz, hemen hemen her marka üretim yaptığı sektörde birbirine yakın kalitede ürünler çıkarır. Bu ürünleri raflarda farklı marka ve ambalaj tasarımlarıyla görürüz, genellikle ise tanıdığımız, bildiğimiz, güvendiğimiz markanın ürününü seçeriz.

Tüm bu alışveriş davranışlarını yıkmak isteyen yeni bir marka kuşkusuz her detayıyla diğerlerinden sıyrılmanın yolunu bulmalıdır. Peki nasıl? Ambalaj tasarımıyla, reklam ve tanıtım hizmetleriyle, kampanyalarla ve daha birçok yöntemlerle. Düşünüldüğü zaman yapılan tüm çalışmalar ürüne yönlendirme yaptığından akılda kalan son şey ya da zihinlerde yer edinen tek şey ürünün görseli yani ambalaj tasarımıdır. Ambalaj tasarımının önemli olduğunu, temel unsurlar arasında olduğunu bu şekilde görmek mümkündür. Peki, başarılı bir ambalaj tasarımı nasıl olmalıdır? İyi bir ambalaj tasarımı hedef kitleye neler sunmalıdır? Sektörel tecrübemden yola çıkarak inceleyelim;

Ambalaj müşteriyle iletişim kurmalıdır.

Ambalaj üzerinde yer alan tüm grafikler, metin mesajları müşteriye ben buradayım, gel beni al imajı yaratacak bir iletişim kurmalıdır. Hedef kitle ile etkileşim kurmak, ürünün satışını doğrudan etkiler. Tasarımlarımda çoğu zaman bu ürün ambalajında ne olsa dikkatimi çeker, gider alırdım sorusunu kendime sorarım. Cevaplar tasarımımın temelini oluşturur.

Tasarım sıkıcı ve tekdüze olmamalıdır.

Marka yöneticilerinin çizdiği sınırlar doğrultusunda ambalaj tasarımlarında yenilikçi ve etkileyici tasarımlar tercih edilmelidir. Örneğin yeni nesil cips paketlerindeki gülen suratlar başlı başına eğlenceye davet ediyor insanı, sosyal medyada en az bir kez cips paketini yüzüne tutup kocaman gülümseyerek fotoğraf çektiren birilerini mutlaka görmüşsünüzdür. Bu ve bunun gibi ürünün özelliklerine uygun, hedef kitlesini etkileyip onların ilgisini çekebilecek yeni tasarımlar her zaman markanızı bir adım yukarıya taşıyacaktır.

Size özel ambalaj büyük bir artıdır.

Ambalaj tasarımı yaparken öncelikle mevcut ürünü bizzat incelemeyi, muadillerine bakmayı seviyorum. Bu hem ürünü tanımamı sağlıyor hem de tasarım ve form hakkında rakipleri tanıyarak nasıl bir yoldan gitmem gerektiğinin sinyallerini veriyor diyebilirim. Ambalaj tasarımının dışında ambalaj formunun da özel ve kendine has olması çok büyük bir artıdır. Örnek olarak Eti Puf ambalajı, kolanın yıllardır markası haline gelen şişe formu gibi… Bütçeniz dahilinde tasarımdan önce veya tasarımla aynı zaman diliminde ürününüze uygun farklı formlarda ve özgün bir ambalaj formu oluşturmanız, markanız ve prestiji açısından çok büyük bir değer ve artı olarak size katkı sağlayacaktır.

Yorumlara kapalı.