markalasmanin_onemi

Markalaşmanın önemi

Markalaşma; ürün, şirket, kişi veya kuruluşların kimlik ve statü kazanma sürecine verilen genel bir kavramdır. Bir ürünün veya kuruluşun mevcut piyasada yerini alabilmesi için gerekli olan şey isim, dolayısıyla markadır. Logo çalışmaları, imaj çalışmaları gibi tasarımsal sürecin hepsi kurumsal kimliğe zemin hazırlamak ve ürünün/kuruluşun markalaşma sürecini tamamlamak içindir.

Piyasada sağlam bir yer edinmek, hedef kitleye ulaşabilmek için sistemli bir şekilde marka çalışması yapılması gerekir. Ürünü temsil edecek logo, şirketi tanıtacak bültenler, hedef kitlenin algısında yer edinecek tüm görsel çalışmalar markalaşma yolunda atılması gereken adımları kapsar. Bugüne kadar yaptığım, içinde yer aldığım tüm projelerde, markalaşma sürecinin kaliteli ve sonuç odaklı olabilmesi için şirkete ve ürüne yönelik özel çalışmalar gerçekleştiriyorum. Bu özel çalışmalar; logo, slogan, reklam jingle’ı, özel paketleme ürünleri veya bir şirket ritüeli olabilir. Dünya markalarını incelediğimizde sadece bir renk bir grafik ile marka olmayı başarmış isimler görmek mümkün. Peki, markalaşma bu kadar kolay mı? Tabii ki hayır. Kimi zaman sadece bir slogan ile marka haline gelmek mümkündür fakat bu aşamaya gelene kadar tüketicilerin gördüğü veya görmediği birçok önemli süreç şirket tarafından, P&R çalışmaları ile gerçekleştirilir. Bir marka oluşturmak için sadece sağlam bir logo oluşturmak veya etkileyici bir reklam filmi hazırlamak asla yeterli olmaz. Tüm bunların altını dolduran ve istenilen düzeye getiren şey fikirler ve uygulamalardır. Yaratılan her fikir, uygulamaya sokulan her çalışma tüketicilerin üzerinde farklı etkiler bırakır. Sosyal sorumluluk projeleri, yardım etkinlikleri, hedef kitleye yönelik özel kampanyalar ve markanın çevreye, dünyadaki sektörel gelişmelere karşı gösterdiği tavır bile marka sürecini doğrudan etkileyebiliyor.

Markalaşmanın tüketiciler üzerindeki en önemli etkisi, faydalı ürün = marka ürün algısı yaratmakta yatıyor. Kişiler, ihtiyaç duyduğu ürünü bildiği bir markadan almayı ter eder. Bu anlamda markanın görsel yüzü olan logo ve tanıtımlar önem arz ediyor. Basit ve akılda kalıcı logolar ile markalaşma sürecinde tüketicilerin hafızalarında daha kolay yer edinmek mümkün.

 

Profesyonel görüşüm; marka oluşturulurken yavaş ve emin adımlar atılmalıdır. Önce şirketin görünen yüzüyle ilgili çalışmalar yapılmalı ve arından küresel pazarda yer edinmek için kaynakları doğru kullanarak etkili hamleler yapılmalıdır.

Yorumlara kapalı.