Akilda-Kalici-Logo

Akılda kalıcı bir logo

Bir logo tasarlamadan önce belki de akıllardaki tek hayal o logonun unutulmaz ve akılda kalıcı bir logo olması, hitap edeceği kitlenin dikkatini kolaylıkla çekmesidir. Ancak her işte olduğu gibi akılda kalıcı bir logo tasarımı yapmanın da püf noktaları vardır. Üstelik bu püf noktaları sadece renkleri tipografiler ve diğer görsel hileler değildir.

 

Bir logo, kurumunun hedeflerini ve sektöründeki yerini de sunmalıdır. Unutulmaz bir logo için dört temel kavram vardır. Bunlar “sadelik” , “hatırlanabilirlik” , “uyumluluk” ve “ayırt edicilik”tir.

Öncelikle ele alacağımız “sadelik” kavramına bakalım. Bir logo, karmaşık olmamalı üzerinde birçok mesaj, sembol, işaret ve zorlama sloganlar içermemelidir. Sade kurgulanmış logolar dikkat çeker ve daha rahat akılda kalır. Üstelik bir logo ne kadar yalın olursa o kadar çok kültüre ve insana hitap eder. Örneğin Apple, Nike, Adidas, McDonald’s gibi firmaların logoları oldukça sadedir.

Bir logonun “hatırlanabilir” olması da oldukça önemlidir. Bunun yolu da yine başarılı bir grafik tarzının olmasından ve sadeliğinden geçmektedir. Karmaşık bir logonun akılda kalması oldukça zordur, ancak sade ve iyi kurgulanmış bir logo hemen dikkat çeker.

Logonuzun “uyum”u şunu ifade etmektedir. Örneğin bir sigorta şirketiyseniz bunu çağrıştıran metaforik simgelere logonuzda yer verebilirsiniz (koruma anlamına istinaden şemsiye gibi) ya da bir finans şirketi için yükselişi ifade eden başarı okunu kullanmazı örneğini verebiliriz. Logo tasarımında kullandığınız renkler ve sembollerin sektörünüze uyumu, markanızla ilk karşılaşacak insanlar için güven duygusu uyandıracak, sonrasında zaman içerisinde akılda kalmasını sağlayacaktır.

Bir logo, firmasının sektöründeki rakiplerinden farklı olduğunu insanlara hissettirmelidir. Bunun için o logonun “ayırt edici” olması gerekmektedir. Logoda kullanılan renkler, şekiller, tipografi ve tasarım kurgusu bu ayırt ediciliği arttırır.

Akılda kalıcı bir logo tasarımı, tüm bu kavramlar ışığında tasarlanırsa çarpıcı, anımsanabilir ve sektörüne uygun bir biçim kazanarak nerede görülürse görülsün hemen tanınır. Bu adımlara göre düzenlenmiş bir logo firmasının hedef ve amaçları ile uyumluluk gösterir ve şirketin karakteri ile ilişkilendirilir. Böylelikle logo firması için kalıcı bir değer haline gelir ve firmanın reklamında oldukça önemli bir rol oynar. Kusursuz bir logo tasarımı bir firmanın sektördeki yeri için oldukça önemli ve değerli bir girişim olacaktır.

Yorumlara kapalı.