ambalaj-tasarımının-incelikleri

Ambalaj tasarımının incelikleri

Ambalaj tasarımı uzun yıllardır üzerinde çalışılan konulardan biridir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ambalaj tasarımı da her şey gibi dijitalleşmiş ve teknolojinin nimetlerinden nasibini almıştır. Anket şirketlerinin farklı sektörler üzerinde yaptığı araştırmaların sonuçları, rekabet düzeyleri ve ihtiyaçların analizlerine bağlı olarak zaman zaman ambalaj tasarımlarında değişikliklere gidilmektedir. Çünkü bir ürünün ambalajı, sahip olduğu renk, doku, görünüm, biçim ve hatta kokusuyla dahi rakiplerinin önüne geçebilmektedir. Nitekim ambalaj tasarımı bir ürünün satışını büyük ölçüde etkileyen etkenlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Ülkemiz de son yıllarda ambalaj tasarımının önemine dikkat çekilmiş ve bu konuda birçok firma ürünleri için profesyonel destek almaya başlamıştır.

Ambalaj tasarımı esnasında yapılması gereken en önemli seçimlerinde başında renk gelmektedir. Ürünün özgünlüğünü, rakipleri ile arasındaki farkı ve ürünün kendine özgü karakterini yansıtacak renkler kullanmak hitap edilen kitlenin aklında kalmak için iyi bir yoldur. Varsa logo ambalaja güzel bir şekilde yerleştirilmelidir. Ambalajdaki renkler, simgeler ve ambalajın genel biçimi ayrıntılı bir şekilde detaylandırılmalıdır. Tüketicinin ilgisini çekip ürünü eline almasını ve daha yakından incelemeye başlamasını sağlayan şeyler renk ve tasarımdır.

Renkten sonra tipografi, ambalaj tasarımı esnasında dikkat edilmesi gereken ikinci unsurdur. Yazı tipi ürünün karakterini yansıtmalı ve özgünlük içermelidir. Bu yüzden yazı tipi dikkatli bir şekilde, karakterlerin seçimi ürün ile uyumlu ve anlaşılır olmalıdır. Ardından yazıların içeriği güçlendirilmeli ve tüketicide bu ürünü alma isteği uyandırılmalıdır. Ambalaj tasarımı için uygun tipografi seçimi ambalaj tasarımının yapılacağı ürüne, bu ürünün özelliklerine, sektörde değinilmesi gereken konulara ve hitap edilmek istenen hedef kitlenin o anki beklentilerine göre değişmektedir.

Genel olarak ambalaj tasarımı, uyum, özgünlük ve çekicilik üçgeni etrafında döner. Bu üç kavram açısından da başarılı olan ambalaj tasarımları tüketiciler tarafından sevilir ve tercih edilir. Bu yüzden bu kavramların içeriği konusunda bilgi sahibi bir profesyonelden ambalaj tasarımı konusunda destek almak sizin ve ürününüz için en faydalısı olacak ve sizi ve ürününüzü olumlu yönde etkileyecektir.

Yorumlara kapalı.