kurumsal-kimligin-onemi

Kurumsal kimliğin önemi

Bir insan için kişisel imzası ne kadar önemli ise bir kurum için de kurumsal kimlik o kadar önemlidir. Kurumsal kimlik, içerisinde görsel ve işitsel iletişim ögeleri başta olmak üzere birçok farklı ögeyi içinde barındıran genel ve geniş bir imaj çalışmasını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Kurumsal kimlik bir firmanın logosundan sloganına, renklerinden stand tasarımlarına, antetli kağıtlarından çalışanlarının kullanacağı kartvizitlere kadar her şeyi kapsayan ve şirketin imzası haline gelen bir imaj çalışmasını kapsar.

Bir kurumsal kimlik, şirketin amaçlarını, tarihini, hitap ettiği kitleyi, ideallerini, sunduğu ürün ve verdiği hizmetleri, sektöründeki konumunu ve hedeflerini kısacası şirket hakkında akla gelebilecek her şeyi en etkili ve en kısa yoldan hedef kitleye anlatmayı amaçlamaktadır.

Bir başka deyişle, bir şirketin kuruluş felsefesi eğer sahip olduğu kurumsal kimlikten anlaşılıyor ve insanlar bu şirketin duruşlarını ve davranışlarını kurumsal kimliğinden yola çıkarak kestirebiliyorsa, bu kurumsal kimlik çalışması başarılı olmuş demektir.

Başarılı bir kurumsal kimlik çalışması, şirketin başarılarında en büyük pay sahiplerinden biri olur. Şirketin sektörel konumunu, karakterini ve imajını gözler önüne serer. Şirketin hitap ettiği hedef kitle üzerinde bir güven duygusu oluşturur ve onların akıllarında kalmayı sağlar. Ürün ve hizmetlerin kalitesi hakkındaki şüpheleri giderir.

Kurumsal kimliğin önemli yanları arasında şirketin sahip olduğu özellikleri hedef kitleye en etkili yoldan aktarmasıdır. Örneğin dinamik ve yenilikçi bir şirket kurumsal kimliğinde kullanılacak dinamik renkler, sloganlar ve diğer ögeler ile bunu hedef kitlesine kolaylıkla aktarabilir. Ayrıca bir şirket kurumsal kimliğindeki başarısına oranla sektöründe başarıya ulaşır ve rakiplerinden o ölçüde ayrılarak akıllarda kalan bir marka haline gelir.

Son zamanlarda gittikçe önem verilen kurumsal kimlik çalışmaları, profesyonel grafik tasarım uzmanları tarafından yapılmaktadır. Tüm şirketler, kurumsal kimlikleri için bir grafik tasarım uzmanından profesyonel biçimde yardım almaktadır.

 

Eğer siz de sektördeki rakiplerinizden sıyrılmak, ürün ve hizmetlerinizi daha çok kişiye ulaştırmak ve sektörünüzde bir marka haline gelmek istiyorsanız, kurumsal kimlik çalışmanızı tamamlamalı ve yolunuza güvenle devam etmelisiniz.

Yorumlara kapalı.